HomeServo-DrivesConverter COMPACT CONVERTER HCS01.1E-W0013-A-02-B-ET-EC-NN-L4-NN-FW Bosch Rexroth
Previous product
COMPACT CONVERTER HCS01.1E-W0018-A-03-B-ET-EC-NN-L4-NN-FW Bosch Rexroth
Back to products
Next product
BEARING LAL-D-Z 6          BG Bosch Rexroth R159040600
BEARING LAL-D-Z 6 BG Bosch Rexroth
COMPACT CONVERTER HCS01.1E-W0013-A-02-B-ET-EC-NN-L4-NN-FW Bosch Rexroth
Single-Axis Converter HCS01, 13 A, Firmware must be selected separately
Compare
SKU: R911331624 Categories: Converter, Servo-Drives
Description
  • 3.3 A … 54 A maximum current
  • 0.15 kW … 14 kW power range
  • 110 V … 500 V direct power supply
  • High overload capacity
  • Compact design for single-axis applications
Shipping & Delivery
Specifications
Nominal mains frequency [Hz]: 50-60 Switching frequency/max. output frequency (@8kHz) [Hz]: 0-800 Switching frequency/max. output frequency (@12kHz) [Hz]: 0-1200 Switching frequency/max. output frequency (@16kHz) [Hz]: 0-1600 Interface 1st Encoder: Multi-encoder interface Output voltage: 3 x AC 0 ... 230 V Interface 2nd Encoder: not equipped Pre- defined communication protocol: Multi-Ethernet Maximum power (w/o choke) [kW]: 2.4 Continuous power (w/o choke) [kW]: 0.8 Product details: https://eplandata.de/portal/auto/part/BOS.HCS01.1E-W0013-A-02-x-xx-xx-xx-xx-NN-FW Safety Function: Safe Torque off (STO) and Safe Brake Control (SBC) International Protection Code: IP20 Width [mm]: 50 Height [mm]: 220 Depth [mm]: 215 Weight [kg]: 1.410