HomeValvesPressure-valves PROPORTIONAL PRESSURE RELIEF VALVE KBVSP3BA/LCG24C4-220V Bosch Rexroth
Previous product
PREFILL VALVE SFS250A0-1-4X/Q2TQ.G24 Bosch Rexroth
Back to products
Next product
VALVE AMPLIFIER VT-MRPA1-100-1X/V0/0 Bosch Rexroth
PROPORTIONAL PRESSURE RELIEF VALVE KBVSP3BA/LCG24C4-220V Bosch Rexroth
Proportional solenoid operated pilot acting pressure relief poppet valve
Compare
SKU: R901036405 Categories: Pressure-valves, Valves
Description
  • Falling characteristic curve
  • Special cavity R/ISO 7789-33-01-0-98
  • Maximum operating pressure 350 bar (5000 psi)
  • Maximum flow 200 l/min (52,6 gpm)
Shipping & Delivery
Specifications
Spool Poppet: Poppet type Size: 3 Type of actuation: External amplifier Direct - Pilot: Pilot operated Cavity: R/ISO 7789-33-01-0-98 Supply voltage: 24 V DC Electrical connector: AMP Junior Timer Coil: GP 37 Coil integrated: Integrated coil Sealing material: FKM Hydraulic fluid: HLP (DIN 51524) Weight [kg]: 0.7049