HomeServo-DrivesConverter COMPACT CONVERTER HCS01.1E-W0018-A-03-A-CC-EC-ET-L4-NN-FW Bosch Rexroth
BEARING LAL-D-Z 6 BG Bosch Rexroth
COMPACT CONVERTER HCS01.1E-W0018-A-03-A-CC-EC-ET-L4-NN-FW Bosch Rexroth
Single-Axis Converter HCS01, 18 A, Firmware must be selected separately
Compare
SKU: R911338061 Categories: Converter, Servo-Drives
Specifications
Nominal mains frequency [Hz]: 50-60 Switching frequency/max. output frequency (@8kHz) [Hz]: 0-800 Switching frequency/max. output frequency (@12kHz) [Hz]: 0-1200 Switching frequency/max. output frequency (@16kHz) [Hz]: 0-1600 Interface 1st Encoder: Multi-encoder interface Output voltage: 3 x AC 0 ... 230 V Interface 2nd Encoder: MultiEthernet Pre- defined communication protocol: Sercos III Master (cross communication) Maximum power (w/o choke) [kW]: 4.8 Continuous power (w/o choke) [kW]: 1.8 Product details: https://eplandata.de/portal/auto/part/BOS.HCS01.1E-W0018-A-03-x-xx-xx-xx-xx-NN-FW Safety Function: Safe Torque off (STO) and Safe Brake Control (SBC) International Protection Code: IP20 Width [mm]: 70 Height [mm]: 220 Depth [mm]: 268 Weight [kg]: 2.000